fallback

Къде е мястото на оборудването за АЕЦ "Белене"?

Расте интересът към ядрената енергетика и в традиционните ядрени страни, и в развиващите се държави, отчете експерт

09:06 | 21.06.17 г. 5

Развитието на енергетиката у нас минава през оценка нужни ли са нови мощности, включително и ядрени. Анализът за нуждата от нови ядрени реактори се извършва от Икономическия институт към Българската академия на науките (БАН). За доц. Димитър Тонев от Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН отговорът е ясен - руските технологии трябва да бъдат събрани на една площадка.

Пред журналисти по време на Атомекспо Тонев обясни, че е най-добре оборудването за АЕЦ "Белене" да бъде използвано за два нови реактора в съществуващата централа в Козлодуй. Той посочи, че инфраструктурата там е готова.

Експертът отбеляза основните тенденции в ядрения сектор, дискутирани по време на ядреното изложение в руската столица. На първо място, това е желанието на сектора да развива високите технологии и реално да даде тласък на науката и да подпомогне сектори като медицина, енергетика, селското стопанство и т. н. 

Тенденцията е ядрената енергетика да бъде утвърдена като икономична и нисковъглеродна, тоест зелена и в съзвучие с изпълнението на целите в Парижкото споразумение. "Затварянето на ядрени централи не е решение", отчете Тонев, посочвайки за пример Германия, която извежда от експлоатация своите ядрени мощности и се обръща към възобновяемите източници, но въглеродните емисии не намаляват.

За експерта двата сектора действително могат да се допълват и така да бъдат избегнати слабите страни на всеки един от тях. "Възобновяемите източници ще се развиват, но ядрената енергетика също ще се развива", убеден е той.

Секторът отбеляза и нуждата от развитието на човешкия капитал - много страни например започват да развиват този сектор "от нулата" и се нуждаят от специалисти, допълни още Тонев.

Проблемът с обучените кадри е реален и за България. По време на Булатом в сектора коментираха, че липсата на експерти може да сложи прът в развитието на ядрената енергетика у нас - при издаването на лицензи за нови мощности Агенцията за ядрено регулиране оценява и човешкия фактор.

Тонев отбеляза, че за нова ядрена мощност в България са нужни между 500 и 1000 специалисти в различни области и препоръча тяхната подготовка да започне още сега, да бъдат създадени условия за привличане на младите хора към този сектор. В допълнение могат да бъдат направени училища по ядрена физика за деца, защото  тя може да бъде обяснявана още от най-ранна детска възраст, категоричен е експертът. "Най-голямата сила срещу страха от радиация е образованието", обясни той.

България може да бъде база и за обучение на кадрите на "Русатом Сервис" за планираните нови мощности в Турция, посочи още Тонев и допълни, че е предложил такова съвместно обучение на руската компания.

Задача пред ядрената енергетика са и новите технологии при съхранение на ядреното гориво и извеждане от експлоатация.

Тонев отчете още ръст на интереса към ядрената енергетика не само в традиционните държави, в които се развива технологията - Франция, Белгия или Русия, но и в развиващите се държави. Подготвят се специалисти за тях, а в световен мащаб като цяло "ядреният песимизъм" е изчезнал, отбеляза експертът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:05 | 12.09.22 г.
fallback